Przeznaczenie
Anaplazma i Ehrlichia to bakterie z grupy riketsji przenoszone przez kleszcze na psy i koty. Odpowiadają one za rozwój anaplazmozy i ehrlichiozy – chorób odkleszczowych, które stanowią istotne zagrożenie zarówno dla zwierząt domowych, jak i dzikich ssaków. Diagnostyka i leczenie wciąż stanowi wyzwanie dla lekarzy weterynarii na całym świecie ze względu na niespecyficzne objawy oraz zróżnicowany przebieg choroby. Objawy kliniczne mogą być bardzo zróżnicowane
– od bezobjawowego przebiegu, przez gorączkę lub bóle mięśniowo
-stawowe, aż po przypadki śmiertelne.
Anaplasma/Ehrlichia Nucleic Acid Test Card Jest to badanie in vitro, służące do jakościowego wykrywania in vitro DNA bakterii Anaplasma i Ehrlichia w pełnej krwi (EDTA) pobranej od psów i kotów. Test umożliwia identyfikację DNA Anaplasma i/lub Ehrlichia. Wynik dodatni wskazuje na obecność DNA Anaplasma i/lub Ehrlichia. Ocena stanu klinicznego zakażonego pacjenta powinna uwzględniać wynik testu, wywiad kliniczny oraz wyniki innych badań diagnostycznych. Wynik dodatni nie wyklucza współistniejących infekcji wirusowych ani innych zakażeń bakteryjnych. Obecność patogenu nie zawsze musi być bezpośrednią przyczyną występujących objawów klinicznych. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia Anaplasma i/lub Ehrlichia i nie powinien być jedyną podstawą do podjęcia decyzji o leczeniu lub dalszym postępowaniu z pacjentem. Interpretacja wyniku ujemnego powinna uwzględniać stan kliniczny pacjenta, historię choroby oraz dane epidemiologiczne.
Zasady działania testu
Test opiera się na izotermicznej metodzie amplifikacji oraz technologii sond trawionych enzymatycznie. Do projektowania specyficznych starterów i sond wybrano określone regiony genu. Podczas izotermicznej reakcji amplifikacji powstaje duża liczba kopii sekwencji docelowej. Po reakcji hybrydyzacji sondy z sekwencją docelową, dochodzi do przecięcia (trawienia), co powoduje emisję sygnału fluorescencyjnego. Zintegrowane urządzenie automatycznie wykrywa i analizuje sygnał fluorescencyjny, podając wynik jako dodatni, ujemny lub nieważny. Test zawiera również kontrolę wewnętrzną, która monitoruje pobranie próbki, jej obróbkę oraz amplifikację, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wyników fałszywie ujemnych.